neděle 7. srpna 2011

Alan Stivell, hráč na keltskou harfu

Prvně jsem se s Alanem Stivellem (vlastním jménem Alan Cochevelou) setkala na koncertu "Keltské vánoce" kapely České srdce asi před dvaceti lety (to je hrozný, jak to letí) a byla to "láska na první poslech".  Stivell je multiinstrumentalista, hraje na klavír, keltskou harfu, skotské dudy, bombard a další píšťaly a flétny a taky po Bretani sbírá lidové písně a tím je vlastně zachraňuje. Má zásluhu na zpopularizování keltské kultury a hudby a používání symbolu triskel jako dekoru na tričkách a následně pak na módních doplňcích.

vyřezávaný symbol na dveřích kostela
v Ústí nad Labem nápadně
připomíná triskelion


Jedna z jeho nejznámějších skladeb je píseň Tri martolod (oblíbená píseň našeho syna). V textu se vypráví o třech mladých námořnících, kteří dopluli do Nového světa. U mlýna se potkají s mladou služkou, která se jich ptá, odkud se znají. Oni ji odpoví, že z trhu v Nantes, kde si vybrali prstýnek.
Na videu spolu se Stivellem ještě vystupují  Tri Yann (o těch jsem psala před rokem).V pátek se nám poštěstilo být na koncertu Alana Stivella v Lokti. Koncert byl skvělý, v krásném prostředí letního amfiteátru s hradem v pozadí. Co víc si přát? Nějaký další koncert v dostupné vzdálenosti od našeho bydliště. Tak uvidíme, snad nám to vyjde.


Nakonec ještě jedno moje oblíbené video.V lepší kvalitě je video na oficiálním webu, ale je třeba si před puštěním videa na stránkách vypnout doprovodný zvuk. Další Stivellovu muziku najdete na you tube a daily motione.

5 komentářů:

 1. Ahoj Dittu, díky za rozšíření obzorů!
  Loket ti trochu závidím, léta se na něj chystám a pořád nic...na tvých fotkých vypadá tak kouzelně.
  Příjemný podvečer, zdravím Helena

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji za hudební pohlednici z Bretaně.
  Keltské uzle jsou také vyhledávaným motivem pro jednu, z mnohých, patchworkových technik.
  Přeji pohodový začátek nového týdne!

  OdpovědětVymazat
 3. Helena:
  To je fajn, že ti ten můj příspěvek něco dal, tak by to asi mělo fungovat.
  Na Loket se někdy vypravte, je to tam moc pěkné a bývá tam dost různých akcí.

  Lezarts:
  Bretaň, to je můj cíl aspoň na dovolenou. Tak snad to někdy vyjde.
  Keltské uzle mi přijdou hrozně složité a vůbec si nedovedu představit, že bych je dokázala nakreslit, natož vyšít strojem. Jinak, to je pro mě novinka, že se používají v patchworku, Díky za informaci, budu se pozorněji dívat na patchworkové výtvory a obdivovat šikovnost tvůrců.

  Hezký den i celý týden, Ditta.

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Ditto, musel to byt zazitek, zvlast takhle venku v prirode! Krasne stare dvere me pritahuji, pri posledni navsteve doma, jsem jich nafotila moc a moc a tyhle treba jednou take vyfotim. Mam v Usti kamaradku a tak mozna nekdy......
  Preji ti krasny tyden, ahoj Monika.

  OdpovědětVymazat
 5. Moniko, atmosféra byla opravdu úžasná. Také si fotím některé zajímavé části domů nebo staveb.
  Jsem ústečák, tak možná tvoji kamarádku znám.
  Hezký zbytek prázdnin, Ditta.

  OdpovědětVymazat