pondělí 13. prosince 2010

vánoční klasika - vanilkový rohlíček


Tohle tradiční vánoční cukroví jsem neměla moc v oblibě. Byl to pro mě sladký suchý kousek, chutnající po moučkovém cukru, protože se v něm, čert ví proč, musel obalit.
Před několika lety jsem dostala recept na vanilkové rohlíčky, které jsou pro mě bezkonkurenčně nejlepší. Recepturu jsem si krapet upravila tak, aby se rohlíčky nemusely obalovat v cukru a vanilkový cukr jsem nahradila pravou vanilkou.

Na jednu dávku je třeba:
 • 140 g polohrubé mouky
 • 50 - 60 g moučkového cukru
 • 2 žloutky
 • 100 g másla
 • 50 g mletých lískových ořechů (jde to i s mletými oloupanými mandlemi)
 • semínka z 1 vanilkového lusku
Lískové oříšky dát do trouby na cca 150 stupňů, občas je promíchat, když začnou vonět, zabalit do utěrky, chvilku mnout ořechy v utěrce dokud se skoro všechny slupky z ořechů nesloupnou, pak oříšky umlít na jemno. Oříšky lze také lehce opražit na pánvi, odstranění slupek je pak stejné.
Ze všech ingrediencí vypracovat těsto, zabalit do fólie a dát odpočinout do lednice klidně i na několik dní (já jsem je letos nechala v lednici tři dny).
Pak obvyklým způsobem udělat jednotlivé rohlíčky, dát na pečící papír na plech. Péct při 150 stupních 12 minut. V polovině pečení otočit plech.


Letos jsem dělala rohlíčky ze dvou dávek, jednu s mletými mandlemi a druhou s mletými lískovými oříšky. Rohlíčky se rozplývají na jazyku, chutnají po másle, vanilce a mletých oříšcích.
Jinak, chutnější se mi zdají ty rohlíčky s lískovými oříšky.

4 komentáře:

 1. AHOJTE DITUŠ, DNES PRVNĚ U VÁS NA NÁVŠTĚVE.
  VIDÍM, ŽE MÁTE NACHYSTÁNO, NAPEČENO A VŠE PŘIPRAVENO NA DEN VÁNOČNÍ.
  PŘEJI PŘÍJEMNÉ A POHODIČKOVÉ PŘEDVÁNOČNÍ CHVÍLE.
  BOHDA

  OdpovědětVymazat
 2. Bohdano, děkuji za návštěvu (taky se přijdu mrknout), ale s tím nachystáním to není tak žhavé - nikdo nejsme dokonalí. Hezký předvánoční a vánoční čas. Ditta.

  OdpovědětVymazat
 3. Požehnané svátky vánoční přeje Mokopa

  OdpovědětVymazat
 4. Mokopo, tobě taky přeji krásné svátky. Ditta.

  OdpovědětVymazat